Katarakta kod pasa
Koji su uzroci katarakte?
Katarakta kod pasa se najčešće razvija kao posledica dijabetesa (D. mellitus). Gotovo 90% pasa dijabetičara razvije kataraktu u prvih 12-18meseci od kada su oboleli od dijabetesa. Kod mnogih rasa pasa katarakta je nasledna (kongenitalna katarakta). Neki psi se rađaju sa naslednom kataraktom, dok drugi razviju kataraktu tokom starenja. Katarakta može nastati i kao posledica traume ili inflamacije.
Šta je katarakta?
Katarakta je zamućenje očnog sočiva ili njegovog omotača (kapsule sočiva) različitog stepena, od lagane do potpune neprozirnosti, što rezultuje smanjenim vidom.
Treba li da budemo zabrinuti ako je našem ljubimcu dijagnostikovana katarakta?
Kada se dijagnostikuje katarakta, vrlo je važno identifikovati uzrok koji je doveo do katarakte kao i pratiti razvoj katarakte. Sočivo zahvaćeno kataraktom neprestano propušta materijal od koga je građeno, što može biti vrlo iritirajuće i opasno za oko. Gradivni materijal koji procuri iz sočiva, prepoznaje se od strane imunološkog sistema kao strani materijal, pa se mogu razviti agresivne autoimune reakcije što dovodi do bola, gubitka vida i na kraju gubitka oka.
Zrela katarakta kod bišona sa dijagnostikovanim dijabetesom
Katarakta je nenormalna promena sastava sočiva, što rezultuje belim, mlečnim izgledom (strelica). Ponekad dijabetička katarakta ubrzano napreduje tokom nekoliko nedelja ili čak dana, pa kao posledicu ima naglo gubljenje vida. Brzo progresivna katarakta može biti vrlo opasna zbog upale i iritacije koju može izazvati, a u nekim slučajevima može dovesti do razvoja akutnog glaukoma. Ako primetite slabljenje vida vašeg ljubimca, ili izgled mlečno belog oka, odmah se obratite svom veterinaru.
Katarakta se može menjati, i od malih neprozirnosti do potpune zamućenosti sočiva može proći kratak vremenski period (nekoliko dana) ili dug (nekoliko meseci ili godina). Svaka brzo progresivna katarakta se treba smatrati urgentnim stanjem oka, i tada treba neodložno potražiti pomoć oftalmologa. Male katarakte, koje ne izazivaju značajnu iritaciju oka ili poremećaj vida, obično se samo prate. Katarakte koje uzrokuju značajne probleme s vidom ili iritaciju oka, moraju se hirurški ukloniti radi vraćanja vida i smanjenja rizika od mogućeg gubitka oka povezanog s nekontrolisanom upalom u oku. Zbog brojnih komplikacija povezanih sa kataraktom, važno je medicinski lečiti i nadzirati kataraktu u svim slučajevima u kojima se operacija ne izvodi. Medicinski tretmani obično uključuju topikalne protivupalne kapi za oči koje se primjenjuju jednom ili dva puta dnevno. U nekim slučajevima mogu biti potrebni sistemski protivupalni lekovi.
Komplikacije katarakte
Dugotrajna prisutnost katarakte može izazvati brojne komplikacije koje na kraju mogu zahtevati hirurško uklanjanje oka. Ovaj pacijent je duži vremenski period imao kataraktu (bela strelica), što je rezultovalo glaukomom (povećanjem intraokularnog pritiska), pojavom bola i crvenila (crna strelica).
Kako se leči katarakta?
Operacija katarakte je rutinski postupak koji sprovode veterinarski oftalmolozi i koji ima 95% uspeha. Količina novca koja se utroši na operaciju katarakte jednaka je količini novca koji se uloži za lečenje katarakte u razdoblju od 3-5 godina u slučajevima gde operacija nije bila indikovana. Sprovođenjem operacije katarakte pacijentu se vraća vid i dramatično smanjuju šanse za pojavu brojnih komplikacija.
Komplikacije katarakte
Hronična prisutnost katarakte kod ovog pacijenta rezultovala je hroničnom upalom oka, glaukomom, razvojem čira na kornei i na kraju potrebom za hirurškim uklanjanjem oka.
Koje su moguće komplikacije operacije katarakte?
Komplikacije koje mogu nastati usled operacije katarakte su veoma retke. Najčešće komplikacije operacije katarakte su glaukom (razvoj povišenog intraokularnog pritiska), odvajanje retine i jaka intraokularna upala ili infekcija. Ove se komplikacije mogu otkloniti agresivnim medicinskim tretmanom, ali u nekim slučajevima može biti potreban dodatni hirurški postupak kako bi se osigurao dobar ishod.
Mala nasledna katarakta kod psa mešane pasmine
Te katarakte obično ne napreduju i retko uzrokuju probleme s vidom ili iritaciju oka. Redovno godišnje ocenjivanje napredovanja katarakte treba obaviti sa oftalmologom.
Šta se može učiniti kako bi se sprečile hirurške komplikacije povezane sa operacijom katarakte?
Vaš oftalmolog će obaviti detaljnu procenu oka pre operacije katarakte kako bi identifikovao moguće probleme (intraokularna upala, predispozicija za glaukom, moguće abnormalnosti u funkciji i strukturi retine). Vrlo je važno da se čišćenje zuba obavi pre operacije, kako bi se nakon operacije katarakte mogla sprečiti intraokularna infekcija sa bakterijama iz zuba. Mnogi psi dijabetičari imaju infekcije mokraćnog sistema (zbog prisutstva šećera u mokraći), pa je njima indikovano davanje sistemskih antibiotika pre operacije katarakte.
Mora li se operacija katarakte ponoviti?
Operacija katarakte se izvodi samo jednom i tada se sočivo zahvaćeno kataraktom potpuno uklanja i postavlja se veštačko sočivo.
Postoji li problem ako se tokom operacije katarakte veštačko sočivo ne stavi u oko?
-U retkim slučajevima se veštačko sočivo ne može postaviti u oko, što može dovesti do lošijeg vida kod nekih pasa, dok većina pasa ima gotovo normalan vid. Psi bez veštačkog sočiva obično imaju problem da vide male predmete u neposrednoj blizini glave.
Veštacko sočivo
Operacija katarakte je pouzdana metoda za trajno uklanjanje katarakte i vraćanje normalnog vida. Veštačko sočivo (bela strelica) se obično stavlja u oči sa ciljem ispravljanja vida. Operacijom katarakte se otklanja rizik od hronične upale izazvane kataraktom kao i nastanak mnogih drugih komplikacija (odvajanje retine , glaukom, intraokularno krvarenje).
Ne mogu da priuštitim operaciju katarakte – koje su moje mogućnosti?
Operacija katarakte zahteva značajnu financijsku predanost, a ako nisu raspoloživi resursi za sprovođenje operacije katarakte, potrebno je sprovoditi lokalnu (i u nekim slučajevima sistemsku) protivupalnu terapiju.Nažalost, napredovanje katarakte je uvek praćeno brojnim komplikacijama (hronična upala oka, luksacija sočiva, odvajanje retine, intraokularno krvarenje, sekundarni glaukom) koje na kraju diktiraju potrebu za hirurškim uklanjanjem oka.