Ulcer rožnjače kod mačaka (kornealni ulcer)
Šta su ulceri i kako se manifestuju?
Ulceri predstavljaju ,,rane’’ na površini rožnjače. Mogu da nastanu kao posledica infekcije Herpes virusom i/ili Hlamidijom, usled postojanja entropijuma (kada se očni kapci uvrću prema površini rožnjače i mehanički je oštećuju, ostavljajući posledično ulcerozne promene), kao posledica povrede i traume oka stranim telima.
Ono što vlasnik kod svog ljubimca najčešće primeti jeste da je oko, koje ima ulcer, drugačije boje. Životinja to oko može češati i trljati, žmirkati i ili oko držati u potpunosti zatvoreno (blefarospazam). Periokularna regija i površina kapaka je vlažna usled pojačanog suzenja (epifora), a moguće je da se uoči i iscedak žute do žuto-zelene boje, koji u potpunosti slepljuje kapke.
Koje su komplikacije ulcera?
Ulceri mogu biti različiti po svojoj ,,ozbiljnosti“, odnosno, mogu zahvatati različite dubine rožnjače. Mogu biti površinski (superficijalni), stromalni ili su oštećenja ekstenzivna i ogoljena je descemetove membrane (poslednji sloj rožnjače). Takođe, ulceri mogu biti i inficirani (kontaminirani bakterikama i njihovim produktima), pri čemu dolazi do topljenja (malacije rožnjače).
U zavisnosti od tipa ulcera, odnosno dubine rožnjače koja je zahvaćena, kao i od prisustva (ili odsustva mikroorganizama) ulceri mogu biti u potpunosti sanirani bez vidljivih posledica, ali se na mestu ozbiljnijih ulcera (nakon zaceljenja) može uočiti beličasto tkivo – ožiljak. Ponekad se usled postojanja ulcera, javlja i intraokularna upala – uveitis, koja zahteva dodatnu terapiju.
Kao najteža komplikacija javlja se perforacija oka (rožnjače) sa posledičnim isticanjem očne vodice i sužavanjem prednje očne komore. Ova komplikacija, ukoliko se što pre hirurški ne zbrine, vodi u drudge ozbiljne komplikacije (uveitis, glaukom, endoftalmitis), koje uzrokuju gubitak vida i oka kao organa.
Kako se sprovodi lečenje ulcera?
Terapija ulcera je topikalna (stavljanje kapi u oko), ali i kombinovana – hirurška i medikamentozna. Ukoliko su ulceri nastali kao posledica Herpes virusne i Hlamidijalne infekcije, veterinar oftalmolog će predložiti sistemsku terapiju antivirusnim lekovima i antibioticima. Uvek je bitno odrediti primarni razlog nastanka ulcera, kao i dubinu i stepen oštećenja rožnjače.
Ukoliko su defekti superficijalni, mogu lako zarasti uz samo primenjivanje antibiotiskih kapi. Ukoliko se radi o dubokom stromalnom ulceru ili descemetocele, koji su uglavnom kontaminirani sa mikroorganizmima, oftalmolog će predložiti hirurgiju rožnjače, pri čemu se koriguje defekt.
Ako je razlog nastanka ulcera postojanje entropijuma, uz hirurgiju rožnjače se radi hirurgija entropijuma (plastika kapaka kojom se oni vraćaju u fiziološki položaj). Ukoliko se ulcer na vreme primeti i sanira, prognoze su dobre.