Bolest suvog oka kod pasa
KCS – Keratoconjunctivitis Sicca
Šta je bolest suvog oka?
Bolest suvog oka kod pasa predstavlja progresivno zapaljensko stanje rožnjače i konjunktive izazvano manjkom suza, usled smanjenog kvaliteta i/ili količine suznog filma (izrazito mala proizvodnja suza).
Suzni film pokriva površinu oka, a sastoji se od 3 komponente: vodene, lipidne i mukoidne. Ove slojeve suznog filma stvaraju suzne žlezde, žlezde kože kapaka i konjunktive. Svako stanje koje utiče na ove strukture, može dovesti do promene kvaliteta suznog filma. Poremećaji suznog filma se često susreću kod pasa sa sezonskim alergijama i alergijama na hranu, tako da kućne ljubimce sa tim problemima i izgledom „crvenih očiju“ treba odvesti kod oftalmologa, koji će proveriti kvalitet suznog filma. Budući da suzni film pruža hranjive materije, antimikrobnu zaštitu i kiseonik površini oka, nedostatak suza je ozbiljan oftalmološki problem kod pasa, koji može dovesti do teških patologija rožnjače i gubitka vida
Zašto se javlja bolest suvog oka?
Razlozi za nastanak bolesti suvog oka su brojni i bolest se može javiti kao posledica autoimunih i alergijskih stanja, nekih infektivnih bolesti, endokrinih bolesti (hipotireoidizam, kušing, dijabetes), neuroloških poremećaja, usled dejstva toksina ili nekih medikamenata (sulfo preparati). U prošlosti se žlezda trećeg očnog kapka uklanjala posle prolapsusa. Danas se zna da se kod tih pasa kasnije u životu razvija bolest suvog oka. Zbog poznatih komplikacija koje nastaju usled odstranjivanja žlezde, radi se repozicija prolabirane žlezde (žlezda se ne odseca, već se vraća u fiziološki položaj i fiksira) da bi ona nesmetano nastavila da obavlja svoju ulogu u proizvodnji suznog filma.
Postoje rase pasa sklone ovoj bolesti (mopsevi, engleski buldozi, jorkširski terijeri, bišoni, maltezeri), a bolest suvog oka se češće dijagnostikuje kod pasa srednje životne dobi ili starijih pasa. Kod mladih pasa se može uočiti često kao posledica urođenog nedostatka žlezda koje proizvode suze.
Kako prepoznati bolest?
Vlasnici primećuju da se kod psa često pojavljuje zažarenost (crvenilo) konjunktiva i pojava iscedka iz oka, koji je često gnojav. Bez suza kao zaštitne komponente oka, dolazi do poremećaja mikroflore oka i to je razlog pojave iscedka, povremenog učestalog žmirkanja, češanja i zatvaranja oka. Posle antibiotskih kapi ili masti, stanje se poboljša, a zatim se nakon kraćeg ili dužeg vremena ponovo pogorša. Često se na rožnjači oka pojavljuju ulceri (čirevi), koji se komplikuju i mogu dovesti do perforacije rožnjače. Na rožnjači se mogu uočiti krvni sudovi i ožiljci, (pa vlasnik uočava crvenu ili plavičastu rožnjaču) kao i taloženje tamnog pigmenta, pa vremenom ona postaje neprozirna.
Promene su najčešće prisutne na oba oka, ali su različitog intenziteta. Posebna forma bolesti suvog oka se zove ,,neurogena bolest suvog oka’’. Usled poremećene inervacije oka, dolazi do pojave veoma izražene bolesti suvog oka koju prati suva i ispucala nozdrva sa iste strane lica gde je i obolelo oko.
Kako pomoći psu koji ima bolest suvog oka?
Bolest je značajno na vreme prepoznati, pre no što nastupe ireverzibilne promene na rožnjači. Ukoliko primetite da vaš ljubimas često ima probleme sa očima, krmeljanje, gnojav iscedak, žmirkanje i crvenilo konjunktiva, potražite pomoć veterinarskog oftalmologa.
On će dijagnostikovati bolest i prepisati lakrimomimetike i lubrikante. U terapiji treba biti istrajan. Posle kratkog perioda od uključivanja medikamentozne terapije ćete primetiti da pas postaje znatno komforniji, da se zdravlje oka značajno menja na bolje i da nema više potrebe za stalnim uzimanjem brisa i menjanjem antibiotskih terapija. Neki pacijenti ne reaguju na lekove, pa se može sprovesti specifični hirurški zahvat-transpozicija parotidnog kanala.
Transpozicija parotidnog kanala podrazumeva premeštanje pljuvačnog kanala na donji kapak očiju (on se smešta u donju konjunktivalnu vreću), tako da pljuvačka može kontinuirano vlažiti površinu oka.