Šta je konjunktivitis, zašto se javlja i kako se manifestuje?
Konjunktivitis predstavlja zapaljenje konjunktive, koje se javlja kao primarno i samostalno oboljenje, ali i kao pratilac gotovo svih oboljenja očne jabučice. Ono što vlasnici najčešće primećuju kod svog ljubimca je crvenilo konjunkktiva (hiperemija), oticanje konjunktiva (hemoza), pojačano suzenje (epifora), krmeljanje (pojava žuto – zelenog isedka), češanje oka i žmirkanje. Često se primećuju, kada je zapaljenje konjunktiva pridruženo nekom problemu oka, promene na rožnjači u vidu zamućenja, promene boje, pojave krvnih sudova, kao i pojava pigmenta.
Konjunktivitis, kao primarno oboljenje, se javlja u formi alergijskog konjunktivitisa, koji se manifestuje najčešće suzenjem, žmirkanjem, češanjem oka i crvenilom oka, odnosno, pripadajućih konjunktiva. Ova forma konjunktivitisa se najčešće ispoljava nakon dugog boravka životinje u prirodi, izražena je kod pasa koji vole da kopaju i istražuju prirodu. Ova forma nastaje usled preosetljivost životinje na aerogene (iz vazduha) alergene, pa je najčešće zastupljena u proleće, kada dolazi do cvetanja. Pored toga, konjunktivitis se kao primarano oboljenje može javiti i kao posledica reakcije na hemijske agense, kako one koje koristimo u kući svakodnevno, tako i one koji se koriste u salonima za negu i gruming pasa.
Kao primarno oboljenje konjunktivitis može da se javi kod određenih virusnih infekcija kao što su Canine distemper virus i Canine herpes virus.
Mnogo češće, u oftalmološkoj ordinaciji viđamo konjunktivitise, koji nastaju kao posledica i pratnja nekog drugog oboljenja. U sklopu sindroma bolesti suvog oka, kada se javlja smanjena produkcija suznog filma, menja se otpornost oka, odnosno rožnjače, na spoljašnje faktore. Tada kod Vašeg ljubimca možete da primetite u periokularnoj regiji (na kapcima) mukoidan (zelenkasto – žut iscedak), žmirkanje, zatvaranje oka, ali i promene boje rožnjače na plavičasto – belo.
Pored toga, konjunktivitis može da se uoči i kod ulcera rožnjače, kada pored klasičnih simptoma konjunktivitisa vlasnik može (i ne mora) primetiti defekt na rožnjači. Upala unutar oka (koja najčešće ukazuje na neko siste, odnosno, uveitis, takođe dovodi do suzenja, žmirkanja, zatvaranja oka, kao i promene boje rožnjače. Pored toga kod uveitisa se može uočiti suženje (mioza) zenice.
Konjunktivitis se može javiti i u sklopu entropijuma (kada se kapci uvrću ka površini rožnjače, a dlačice kapaka iritiraju rožnjaču i propadajuće konjunktive) i ektropijuma (kada se kapci izvrću prema spoljašnjoj sredini, pri čemu su rožnjača i konjunktive izložene spoljašnjim uticajima), kod neoplazija kapaka, otežanog zatvaranja kapaka (lagoftalmusa). Kada simptomi konjunktivitisa prate simptome primarnog oboljenja.
Kako se leči konjunktivitis?
Terapija konjunktivitisa u mnogome zavisi od tipa konjunktivitisa koji se javio. Ukoliko se radi o alergijskom konjunktivitisu, koji se u najčešće javlja kod pasa koji su generalno skloni atopiji i alergijama. Potrebno je alergije staviti pod kontrolu. Izbegavanje alergena, ispiranje konjunktivalne vreće fiziološkim rastvorom (ne čajevima i bornom kiselinom) nakon izlaganja alergenima može da ublaži simptome i dovede do komfora oka.
Ukoliko se radi o bolesti suvog oka, koja uzrokuje konjunktivitis), potrebno je pojačati produkciju suza, kao i zaštititi rožnjaču, pri čemu će se i zapaljenje konjunktiva staviti pod kontrolu. Kod uveitisa, neophodna je ispravna dijagnoza i pravovremena terapija tog oboljenja. Entropijum, ektropijum i mase na kapcima zahtevaju hirurško terapiranje, kako bi se sprečile i mnogo ozbiljnije bolesti oka, od samog konjunktivitisa.
Iz svega navedenog se može zaključiti da terapija konjunktivitisa u mnogome zavisi od terapije oboljenja koje je do njega dovelo. Kompletan oftalmološki pregled, ispravna dijagnostika i terapija su jedino rešenje za olakšavanje simptoma.
Zakažite pregled +381 66 240 373